Toto je testovací zpráva

Spitfire Company

Anotace:

Uprchlictví, útěk, běh, který se nikdy nezastaví. Alespoň jednou za život zažíváme pocit uprchlíků. Běžíme. Pět tanečníků bojujících s vlastními silami a jeden neviditelný sniper v hledišti. Výtvarné dílo vznikající na scéně skrze střelbu barev. Pokud neutečeš, zemřeš. Vzpomínky na ohrožené lidi v Sarajevu, Majdanu, stejně jako na lidi v krizových oblastech na Blízkém východě. Hrozba může přijít odkudkoli a kdykoli. Spitfire Company hledá nový tělesný jazyk postavený na běhu a jeho variacích. Rytmická struktura odkazující k choreografii 2. dějství Čajkovského Labutího Jezera v kompozici americké skladatelky Sivan Eldar.

Od druhé světové války nebylo tolik migrantů na cestách jako v dnešní době. Utíkají nejen před něčím, ale i za něčím. Strach a naděje. Neviditelná hrozba je nedílnou součástí naši reality. Paralyzuje nás, ale je i spouštěčem reakce, kdy člověk překonává sám sebe.

Česká slova uprchlík nebo běženec mají kořen slovesa uprchnout nebo běžet. Běh se stává choreografickou esencí. Stejně jako v našich životech.

Po oceňovaném uvedení představení One Step Before the Fall zkoumající témata vyčerpání a Parkinsonovy choroby a Animal Exitus zkoumající témata traumatu, se Spitfire Company znovu pouští na tenkou hranici zápasu, který člověk musí svést sám se sebou, aby obhájil vlastní důstojnost.

Představení se odehraje v derniéře. 

HLAS POROTY ČTP

Petra Hauerová: Neoceňuji ani tak formu, jevištní zpracování tématu, jako téma samotné. Nápad to byl aktuální, téměř nadčasový, úderný, divácky z mnoha hledisek velmi důležitý. Byla to doslova rána do černého z hlediska času a událostí, které reálně přišly. 

 

Za podpory: Projekt Sniper's Lake je podporován grantem zemí Evropského hospodářského prostoru (EHP) – Norsko, Island a Lichtenštejnsko (EEA Grants / Program C6 / Kulturní dědictví a současné umění / programová oblast 17), ve výši 3,2 miliónu Kč. Cílem programu a projektu je podpora rozmanitosti v kultuře a umění v rámci evropského kulturního dědictví. Celoroční kontinuální činnost Spitfire Company v letech 2015 - 2017 je podpořena grantem Hlavního města Prahy ve výši 1,2 milionů Kč ročně. Celoroční činnost Spitfire Company je podpořena Ministerstvem kultury ČR (odb. umění). Rezidence Spitfire Company / Sniper's Lake v Baerum Kulturhus je podpořeno grantem Hlavního města Prahy. Uvedení projektu Sniper's Lake v Norsku je podpořeno grantem Ministerstva kultury ČR (odb. mezinárodních vztahů).