Toto je testovací zpráva

Anotace:

Genot Centre & Radio Wave uvádí SILENT_NIGHT#11

Stephan Mathieu (DE)
http://www.schwebung.com/
https://schwebung.bandcamp.com/

Ipek Gorgun (TR)
http://www.ipekgorgun.com/
https://soundcloud.com/ipekgorgun

Jiří Suchánek (CZ)
http://www.jiri-suchanek.net/
https://vimeo.com/149558954

Předprodej (GoOut.cz): 05/09/2017 v 10:00 
Cena: 399 Kč (celonoční) / 250 Kč (koncertní část: Ipek Gorgun / Stephan Mathieu)

Leitmotivem jedenácté Silent_Night, která se uskuteční v noci z 23. na 24. září v pražském divadle PONEC, bude hluboký sonický vesmír, který ve své aktuální tvorbě prezentuje jak německá sound-art legenda Stephan Mathieu, tak producentka Ipek Gorgun - nové jméno turecké experimentální scény debutující na legendárním labelu Touch. Oba se v PONEC - divadlo pro tanec představí v českých koncertních premiérách. Naopak „návratové“ vystoupení se svou vlastní tvorbou odehraje audiovizuální umělec a multimediální experimentátor Jiří Suchánek, dříve vystupující pod aliasem Mateřídouška.

Stephan Mathieu patří mezi nejdůležitější jména elektroakustické hudby nového tisíciletí. Jeho tvorba sahá od field recordings přes ambient, drone a musique concrète až po abstraktní či minimalistickou elektroniku. Od hudebních začátků v kytary dekonstruujícím projektu Main se od přelomu tisíciletí soustředí hlavně na sólovou tvorbu, ale také zvukové instalace a spolupráce s dalšími hudebníky (David Sylvian, Janek Schaefer, Sylvain Chauveau aj.). Ve svých sonických kolážích vyšlých u labelů jako 12k, LINE či Crónica kombinuje Mathieu inspiraci z vlastní kolekce raných desek 20. století, terénních nahrávek, zvuku starých akustických nástrojů, krátkovlnného rozhlasu i nejmodernějšího zvukového hardwaru. V roce 2012 založil vlastní značku Schwebung, kde také vydal své nejvýraznější dílo posledních tří let - album “Before Nostromo”, na kterém zhudebnil sny jednotlivých členů posádky vesmírné lodi Nostromo z filmu Vetřelec.

Producentce a zároveň doktorandce zvukových studií Ipek Gorgun zaštítil celosvětovou distribuci první dlouhohrající nahrávky legendární label Touch. Deska Aphelion je plastickým sonickým výletem do temného vesmíru plného nevyzpytatelně se šířících ruchů a patří mezi nejsilnější a nejoriginálnější debuty, které se na experimentální scéně v posledním roce objevily. Jestliže hudební začátky Stephana Mathieu jsou bubenické, Ipek dříve hrála na baskytaru a zpívala. Kromě hudby ale také publikuje poezii a fotografuje. Živě zatím mimo rodné Turecko vystupuje velmi zřídka, a její pražský koncert tak bude posluchačsky velmi exkluzivním zážitkem.

Jiří Suchánek působil na domácí experimentální scéně mezi lety 2005 – 2009 především pod hlavičkou projektu Mateřídouška. V posledních letech se věnuje zejména audiovizuálním instalacím realizovaným mimo jiné v Německu, Rusku či Austrálii a také elektroakustické spektrální tvorbě. Jeho hlavními kompozičními metodami jsou audifikace a sonifikace, které představí v rámci svého vystoupení “Atom Tone” založeném na převádění světelných frekvencí atomových čar do slyšitelného spektra.

Jedenáctá SILENT_NIGHT se uskuteční v noci ze soboty 23. na neděli 24. září 2017 v pražském divadle PONEC, opět pod scénografickým dohledem Terezy Bartůňkové a s tradičním ranním zakončením v podobě snídaně od Svačit Sotva Stačim. S ohledem na komorní atmosféru události bude počet celonočních vstupenek opět omezen pro 40 nocležníků a 30 návštěvníků úvodní koncertní části. Předprodej „lůžkových vstupenek“ v ceně 399 Kč bude zahájen 5. září 2017 v 10:00 na GoOut.cz.

SILENT_NIGHT#11 se koná za podpory Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu hlavního města Prahy.