Toto je testovací zpráva

Anotace:

Test: sólová choreografie. Testovaný subjekt: tanečnice.

Speciální host festivalu Bazaar Manipulace s manipulací. Silke Grabinger nastavuje vlastní pravidla v cizí hře, aby tak vymezila oblast vlastní svobody. Co si do ní ostatní projektují, jaká témata si s ní spojují a co z toho vytvoří ona sama? Tanečnice Silke požádala mezinárodně uznávané choreografy, aby pro ni navrhli jednotlivá desetiminutová představení.

Téma a jeho ztvárnění jsou volné, jaký příběh vymyslí a budou vyprávět prostřednictvím „testovaného subjektu", je zcela v jejich moci. Žádný z nich navíc neví, s čím přijdou ostatní. Způsob práce připomíná Cageovu metodu „náhodných operací" nebo „cut-up techniku" Williama S. Burroughse: ber to tak, jak to přichází.

Silke Grabinger je tanečnice a performerka. Je žena. V minulosti tančila breakdance a vystupovala s Cirque du Soleil. V projektu „Pokusná osoba Silke Grabinger" dává všanc vše: své pohybové schopnosti, zkušenosti i odhodlání zkoušet nevyzkoušené.

Do vzrušujícího experimentu se zapojili choreografové Anne Juren, Philippe Riera / Superamas, Hubert Lepka, Oleg Soulimenko, Irena Curik, Dave St.Pierre, Astrid Endruweit & Michael Laub, Trajal Harrell a Benoît Lachambre, stejně jako rakouský komik Dirk Stermann nebo filmový režisér Arash T. Riahi. Každý vytvořil pro Silke Grabinger sólovou choreografii. Fakt, že po celou dobu žádný z choreografů netušil, na čem pracují ostatní, dodává celému konceptu na jedinečnosti.

Zůstává otázkou, kdo je tou skutečnou „pokusnou osobou": je jí manipulovaná tanečnice Silke, manipulující choreograf, nebo snad sami přítomní diváci? Výsledkem tvůrčího procesu je 11 individuálních performancí, z nichž budou 4 představeny na letošním ročníku festivalu Bazaar.

Více informací na www.alfredvedvore.cz

  

Poděkování/podpora: A SILK Cie. Production ve spolupráci s Impulstanz Festival a Szene Salzburg,  Supported by Stadt Wien MA7, bmukk, Stadt Linz, Land OÖ,  Student Centar Zagreb.

V rámci festivalu Bazaar uvádí Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze.