Toto je testovací zpráva


Annotation:

Alternativa 2016: Severská improvizace, francouzské temnoty a britská psychedelie
24. ročník mezinárodního hudebního festivalu pod taktovkou Unijazzu dostal podtitul Festival hutné hudby

V rámci druhého listopadového týdne se několik prostorů v Praze opět rozezní osvobozeným zvukem. Festival Alternativa sestavuje každý rok ucelenou přehlídku avantgardní hudby; v minulosti se díky němu české publikum dočkalo koncertů Johna Zorna, Lydie Lunch, Polar Bear nebo projektu Magma. Příznačné pestrosti dostojí i letos, posluchače nechá zabloudit do vpravdě rozličných žánrových zákoutí.

 

O FESTIVALU

Každoroční přehlídka hutné hudby ze všech žánrových zákoutí. Alternativa je touha hledat nové úhly pohledu; hudba, která se nebojí vystupovat ze zaběhnutých škatulek. Osvobozený zvuk… Pod hlavičkou festivalu Alternativa se letos v Praze po čtyřiadvacáté představí hudební projekty, za kterými stojí brilantní hudebníci známí svým prozkoumáváním všech prostor zvuku.

 

Celeste (FR)

Černotemníci Celeste z francouzského Lyonu plynule spojují post-hardcore, sludge i black metal. Zatímco jejich první čtyři nahrávky (PESSIMISTE(S) (2006), NIHILISTE(S) (2008), MISANTHROPE(S) (2009) and MORTE(S) NEE(S) (2010) byly rychlým záznamem temné, dystopické smrště a vznikly každá za pouhých pár měsíců, na jejich poslední dvojalbum ANIMALE(S) se čekalo tři roky a spatřilo světlo světa v roce 2013. Zaznamenává všechny opaky světla: Celeste se vydávají na epickou cestu do hlubin noci, jsou ještě propracovaněji temnější, ještě post-hardcorovější, ještě drásavější. Neprostupná temnota protkaná chlípností, rozkladem a smrtí. O jejich intensivních vystoupeních kolují legendy... Dystopické zvuky, řev a neprostupná hluková stěna. Nemilosrdně tepající krev.

Dirge (FR)

Kapela pevně usazená na pomezí post-metalových vod a hutného sludgeového bahna vznikla v Paříži v roce 1994. Jejich první demo a poslední, šesté album Hyperion z roku 2014 dělí dlouhých dvacet let, během kterých se formace vyprofilovala do zvuku, který později dostal nálepku post-metal. Mohutné kytarové plochy, hypnotizující rytmika, pohlcující hloubka a makabrózní elektronika s neodmyslitelným nádechem Neurosis, ovšem rozvinutým do vlastního osobitého stylu: zvuk, jako když se svět hroutí, zatemněný popelem po výbuchu vulkánu za skřípání rezivějících strojů.

Esazlesa (CZ)

Jak název napovídá, čtyřčlenná formace z Chebu se nebere smrtelně vážně, což je u skupiny pohybující na pomezí post-rocku a screama sympatické. Jejich hudba je nabitá emocemi, o kterých přesvědčí hystericky řvoucí vokál, řezající kytary a skvělé texty. Kapela se po dlouhé době vrací na podia a v rámci Alternativy se představí s exkluzivním vystoupením před vydáním nové desky, technicky první dlouhohrající.