Toto je testovací zpráva


Anotace:

SPECIÁLNÍ NABÍDKA! Zhlédněte 2 festivalová představení v jeden večer:

Nicola Gunn: Skladba pro člověka a magneťák + Deborah Pearson: History history history 

12.10. od 19:00 v divadle Archa: 

Nicola Gunn: Skladba pro člověka a magneťák

Co uděláte, když uvidíte na břehu kanálu muže odstřelujícího kameny nějaký cíl? A co uděláte, když zjistíte, že cílem je kachna, která sedí na vejcích? Jak zareagujte? Z této situace, která se skutečně odehrála, vychází akční scénická úvaha charismatické australské performerky. Bohatou asociativní formou postojů, vzpomínek, citátů a otázek se noří do úvah o hranici míru a konfliktu, o morálním relativismu, o složitosti etické intervence a skutečné funkci umění.

Je přitom neustále v pohybu. Kriticky a zároveň s komickým odstupem rozpitvává nesnesitelné rysy lidského chování, morální aspekty výchozí scény, s níž sama sebe odzbrojujícím způsobem konfrontuje. Pronášený text je doprovázen rytmickou elektronickou hudbou a složitou choreografií. Vrstevnatá performance plná vtipů a odboček, kritických a filozofických teorií osciluje mezi nadbytečným a nepatřičným, komickým a zvláštně dojemným.

Nicola Gunn – performerka, spisovatelka, režisérka a dramaturgyně. Od roku 2001 ve své tvorbě spojuje performanci, umění a antropologii a zkoumá křehkost lidské existence prostřednictvím podvratného humoru. Zabývá se výzkumem sociálně angažovaného umění a site specific praxe. „V poslední době… nahlížím na situace z morálního a etického hlediska, abych se stala milejším, lepším a chytřejším člověkem, říká o sobě. Je stipendistkou Australia Council for the Arts a programu Mikea Walshe. Absolvovala Victorian College of the Arts na univerzitě v Melbourne (umění ve veřejném prostoru a divadelní tvorba).

Anglicky s českými titulky.
Délka představení: 70 min.

*

12.10. od 20:30 v divadle PONEC:

Deborah Pearson: History history history 

Dokumentární divadlo pro milovníky filmů a pro každého, kdo se díval na obrázky svých předků příliš dlouho. 23. října 1956 přerostla poklidná studentská demonstrace v Budapešti ve spontánní celonárodní povstání proti komunistické vládě a hegemonii Sovětského svazu. Během střetů se sovětskými vojsky zahynuly desetitisíce lidí, stovky byly mučeny a popraveny. Následovala jedna z největších uprchlických krizí dvacátého století: z Maďarska odešlo až 300 tisíc obyvatel – včetně dědečka autorky inscenace. Dědeček byl herec, který shodou okolností účinkoval v komedii o maďarském fotbalu, kde
ztvárnil postavu národní fotbalové hvězdy Ference Puskáse. Premiéra filmu měla proběhnout v kině Korvín právě v den, kdy povstání vypuklo. Kino se ovšem stalo jedním z center povstalců…

Deborah Pearson fotbalovou komedii promítne po více než šedesáti letech, a to spolu se vzpomínkami scenáristy v exilu a lidmi, kteří se na filmu podíleli. Coby průvodkyně rodinnou historií, v níž hrají události v Maďarsku významnou roli, připojuje svoji perspektivu doplněnou o rodinné památky, útržky domácích rozhovorů a fotografie. Vzniká jiskřivá osobitá koláž velkých a
malých dějin, která kombinuje úsměvné a bolestné a je nenásilným zamyšlením nad imigrací, útlakem a našimi osobními vazbami na historii.

Anglicky s českými titulky.

Délka představení: 90 min.