Toto je testovací zpráva

Tanečná spoločnosť ARTYCI

Anotace:

Pre Gaiu je představením dvou zkušených improvizátorů – tanečnice Zuny Vesan Kozánkové a hudebníka a multiinstrumentalisty Maoka. Do představení přinášejí téma Země – prostřednictvím pohybového materiálu, hudební improvizace, výběru nástrojů a vizuální stránky - , aby jím vyjádřili svůj vztah k přírodě a podnítili k citlivějšímu vnímání člověka v jeho hledání si místa a role v životě na této planetě. Dalším rozměrem představení, do kterého vstupuje také improvizace známého slovenského světelného designéra Janka Čiefa, je ukázat, že i improvizované představení dokáže vyjadřovat konkrétní témata a postoje umělců.

Svojí univerzálností oslovuje dnes už úspěšné představení široké obecenstvo a navzdory tomu, že vychází z evropské kultury, dokáže zarezonovat i v kontextu jiných tradic a kultur. To se potvrdilo i jeho úspěchem na festivalu Beijing International Dance Festival NEW v Číne (Peking, Xi´an). 

Recenze:

„Zvláštny zvuk, ktorý otvára predstavenie Pre Gaiu, vydáva hudobník husľovým slákom na gitare. Tanečnica sa skloní k zemi a chvíľu nepohnuto načúva, jej prvý pohyb na scéne zanechá stopu z kvetov. Je tu aj kruh pôdy, v ktorom tanečnica balansuje najprv na nohe, potom – oveľa dlhšie – na hlave, nakoniec do nej zasadí strom. Zaleje ho slinami. Gaia, pre ktorú sa to všetko deje, je tu v preklade Zem, predstavenie vzdáva hold našej planéte. Ľahko by mohlo skĺznuť do parádneho ezoterického gýča, ale šmykľavka sa nekoná. Naopak, hodinové sólo vracia hold jednej z mnohých podôb súčasného tanca a jednej z jeho zakladajúcich slovenských osobností.“                                                                 
(Katarína Zagorski)