Toto je testovací zpráva

Chorea Historica
Eva Kröschlová

Anotace:

Představení sestavené z oblíbených choreografií Evy Kröschlové a tanečníků souboru Chorea Historica sleduje vývoj tance od 14. do 19. století.

Koncert představí to nejlepší z repertoáru souboru Chorea Historica – tance a hudbu pozdního středověku a rané renesance z tzv. Bruselského rukopisu z 15. století a z dílny tanečních mistrů Domenica da Piacenza, Guglielma Ebrea. Na ně navážou videoukázky tanců vrcholné renesance italské a francouzské provenience (Cesare Negri, Fabritio Caroso, Thoinot Arbeau) i barokních tanců, které nastudovala Kateřina Klementová. První půli uzavřou tance měšťanského baroka, komické etudy tančené na malých divadelních scénách v 1. polovině 18. století (Gregorio Lambranzi).
 
Druhá část, Salón vlastenecký, přiblíží atmosféru vlasteneckých domácích dýchánků, kde se nejen hovořilo o politice, poezii, hudbě a umění vůbec, ale hlavně se hrálo, zpívalo a tančilo především na českou notu. Leitmotivem druhé půle bude Česká beseda, originální česká čtverylka z roku 1862, složená z našich původních národních tanců a písní. Jejímu vzniku napomohl Jan Neruda, sám vášnivý tanečník a propagátor české hudby a tance. Myšlenku podporoval i Bedřich Smetana (autor mnoha známých českých polek), který se aktivně zúčastnil prvního veřejného předvedení v Konviktu 11. 11. 1863 spolu s Janem Nerudou. O dva měsíce později už Českou besedu tančilo na Žofíně 144 párů. 
 
Tuto taneční scénu připravila nástupkyně Evy Kröschlové Kateřina Klementová, Ph.D.

Představení je vhodné pro děti od 7 let, trvá ca 2 hodiny s přestávkou.

Fotografie najdete zde.